page-img

Monitoring IP czy AHD?

Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego warto być z nią na bieżąco. Kiedyś standardem było HD a dziś 1080p to minimum. Analogowe technologie stopniowo wypierane są przez cyfrowe. Ten postęp dotyczy również kamer. W tym wpisie spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy zawsze kamera IP będzie lepszym rozwiązaniem od kamery AHD?

Monitoring IP

System kamer w tej technologii charakteryzuje innym sposobem podłączenia. Sygnał z urządzeń jest przesyłany za pomocą kabla sieciowego. W przypadku małych instalacji jesteśmy w stanie tym samym przewodem podłączyć również zasilanie, dzięki czemu nie istnieje potrzeba łączenia dwóch przewodów do jednej kamery.

Kolejnym plusem monitoringu IP jest łatwość rozbudowy o kolejne kamery. Taki system sprawdzi się idealnie, jako monitoring domu. Większość urządzeń udostępnia podgląd online poprzez przeglądarkę oraz w aplikacjach mobilnych.

Centralnym punktem takiej instalacji jest rejestrator wideo, który łączy wszystkie kamery w jedno miejsce. Ważnym jest żeby wyposażyć go w dobry dysk twardy, który pomieści zapisany obraz. Warto pamiętać o tym elemencie, żeby nie obniżał on standardów nagrywania obrazu kamer. Obecnie standardem jest rejestracja wideo w rozdzielczości 1080p a nawet i większej. Dzisiejsza technologia rozwinęła się na tyle szybko, że na rynku już bez problemu możemy kupić kamery 4K.

Warto wspomnieć, że jest to monitoring wysokiej rozdzielczości i zapewnia więcej niż 15 klatek na sekundę. Jest to obecnie powszechny standard, który jest wszędzie wykorzystywany. Oczywiście im większa rozdzielczość tym większy rozmiar plików zapisywanych.

Wysoka, jakość nagrywania wiąże się wagą zapisywanego pliku, dlatego zaleca się posiadanie dużego dysku, którego rozmiar jest uzależniony od ilości kamer i trybu pracy.

Zasilanie kamer to ważna sprawa w instalacji. Przed zaprojektowaniem trzeba wybrać sposób dostarczania im energii. Podstawowo mogą być podłączone do lokalnej sieci. Inną możliwością jest switch PoE ( Power of Ethernet ), który daje nam możliwość zasilania kamer centralnie poprzez kable UTP/FTP Cat5e/Cat6. Przewody te mogą także posłużyć do przesyłania obrazu do rejestratora. Kamery IP mają możliwość bezprzewodowego połączenia do sieci, co zredukuje ilość okablowania.

Szukasz ekspertów w dziedzinie alarmów i monitoringu? Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie

Monitoring AHD

Monitoring tego typu wykorzystuje kamery w technologii analogowej, które wciąż są stosowane i używane przez wielu klientów. Wbrew pozorom, nie jest to jakaś stara technologia, która nie ma już kompletnie nic do zaoferowania.

Na co pozwala technologia AHD? Dzięki Niej na starej instalacji, w której kamery połączone są kablem koncentrycznym, można uzyskać monitoring 4K! Użycie tej metody sprawdzi się głównie w sytuacjach gdzie już istnieje całe okablowanie a klient nie chce przeciągać nowych przewodów a jedynie wymienić kamery.

Taki system składa się z podobnych elementów co monitoring IP. Różnią się one jedynie sposobem przesyłania obrazu i jego przetwarzania. W tej technologii także będziemy mieć dostęp do kamer za pomocą przeglądarki internetowej. Dlatego też, połączenie internetowe będzie tu odgrywać ważną rolę. Warto posiadać szybkie i stabilne łącze.

Kolejną zaletą takiej instalacji jest możliwość przełączenia się między trybem AHD a trybem analogowym, dzięki czemu możemy obniżyć wagę zapisywanych plików. Dodatkowym kosztem jest potrzeba zakupu rejestratora AHD w celu uzyskania wysokiej rozdzielczości oraz reszty funkcjonalności.

Kamery AHD wysyłają sygnał cyfrowy, co pozwala wyeliminować ograniczenia związane z konwersją sygnału. W praktyce oznacza to bardzo dobrą jakość obrazu oraz sprawne działanie w trudnych warunkach. Tutaj również mamy możliwość zdalnego sterowania kamerą. Sygnał z kamer może być przesyłany na odległość do 500 metrów za pomocą standardowego kabla koncentrycznego.

Monitoring bezprzewodowy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest monitoring bez kabli, jednak posiada on dość sporo minusów. Niestety większość domów prywatnych czy to firm nie jest w stanie zapewnić na tyle szybkiego łącza, aby obsłużyć 4 kamery 1080p, a tym bardziej 4K.

Logicznie połączone wszystko jest jak struktura kamer IP. Zamiast kabli sieciowych, tutaj wykorzystuje się bezprzewodowe połączenie Wi-Fi.

Należy również pamiętać, że większość obiektów nie jest w stanie zapewnić bardzo silnego i stałego sygnału Wi-Fi, który dałby radę obsłużyć przynajmniej 2 kamery. Naszym zdaniem monitoring bezprzewodowy może sprawdzić się w przypadku jednej, maksymalnie dwóch kamer rejestrujących obraz, w jakości HD.

Nie zmienia to jednak faktu, że tanie kamery kupione na przykład na allegro mogą mieć zbyt słaby zasięg Wi-Fi i często się rozłączać, co będzie skutkowało koniecznością ponownej konfiguracji.

Którą technologię wybrać?

Wszystko zależy od tego czy montujemy całkiem nowy system monitoringu czy może chcemy przerobić starą instalację. W tym pierwszym przypadku, zdecydowanie polecamy monitoring z wykorzystaniem kamer IP. Pozwoli to wykorzystać najnowsze technologie oraz bez problemów uzyskać najwyższą rozdzielczość.

Na starszą technologię powinniśmy się zdecydować gdy chcemy zmodernizować nasz obecny monitoring, który jest oparty na analogowym przesyle danych. Nawet na tej starej instalacji można uzyskać wysokiej rozdzielczości obraz.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, zamontowaliśmy już mnóstwo systemów monitoringu, dzięki czemu, będziemy w stanie doradzić Ci, co będzie dla ciebie najlepsze.