Rejestrator do kamer IP
W celu dobrania odpowiedniego rejestratora należy zastanowić się ile kamer posiada lub będzie posiadać nasz monitoring domowy. W przypadku niewielkiej ilość kamer zapisujących w rozdzielczości HD wystarczy nam rejestrator z dyskiem o niewielkiej pojemności.
Jeżeli interesuje nas instalacja monitoringu firmowego, częściej mamy do czynienia z większą ilością kamer. To wiąże się z potrzebą zakupu odpowiedniego rejestratora, który będzie posiadał wystarczającą ilość kanałów 4/8/16/24/32.
Kolejnym aspektem, na który patrzy się głównie w perspektywie kupna kamery, jest prędkość zapisywanego obrazu. Kamera rejestrująca obraz w 60 kl/s nie wykorzysta stu procentach swojego potencjału, jeżeli rejestrator ogranicza prędkość nagrywania do 30 kl/s.
To samo tyczy się rozdzielczości, jaką może nagrać rejestrator. Kamera 4K będzie bezsensownym zakupem, jeśli rejestrator będzie obsługiwał tylko 720p.
Co to jest rejestrator hybrydowy?
Ten typ urządzenia charakteryzuje się tym, że posiada dwa interfejsy by móc obsłużyć zarówno kamery IP oraz te analogowe. Jest to dobra opcja gdy potrzebujemy połączyć obie technologie.
Jeżeli posiadamy instalacje monitoringową, chcemy dokupić tylko kilka kamer i nie mamy zamiaru inwestować w AHD, warto rozejrzeć się za rejestratorem hybrydowym. Takie urządzenie umożliwia podłączenie kamer analogowych oraz kamer IP. Dodatkowo nie zachodzi potrzeba wymiany starej instalacji.
Jeśli nie możemy całkowicie przerobić monitoringu na ten oparty o protokół IP to i tak można zacząć rozbudowywać strukturę o kamery IP. Na pewno nie warto przesadzać z ilością analogowych, ponieważ używa się ich coraz rzadziej. Powinniśmy się skupić na nowych technologiach, bo to dla nich kupujemy nowy rejestrator.
Tak samo jak w przypadku rejestratorów IP warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, w jakiej możemy rejestrować obraz i w ilu klatkach na sekundę może być zapisywany. Nie chcemy przecież obniżać jakości nagrywanego obrazu przez jeden element.
Szukasz ekspertów w dziedzinie alarmów i monitoringu? Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie
Czy na pewno potrzebuję rejestratora?
W przypadku bardzo prostego systemu składającego się z jednej lub dwóch kamer, możemy zastanowić się nad tym czy warto kupować rejestrator. Jakie plusy daje nam instalacja dla przykładu dwóch kamer bez rejestratora? Odpada nam koszt zakupu urządzenia, niestety musimy do każdej kamery dokupić kartę pamięci, na którą będzie zapisywany obraz z kamery albo…
Komputer użyty, jako rejestrator
Dla małych obiektów komputer może posłużyć, jako rejestrator kamer. Posiada to jedną dużą zaletę, mianowicie korzystamy z komputera normlanie a dodatkowo zapisujemy na nim obraz z kamer. Rozwiązanie może być idealne dla małego przedsiębiorstwa.
W przypadku bardziej rozbudowanego systemu występuje potrzeba zakupienia specjalnego urządzenia do zwiększenia ilości portów LAN.
W skrajnych przypadkach nasz komputer używany jako rejestrator może się zawiesić. Wtedy tracimy możliwość nagrywania oraz korzystania z komputera. Może się to okazać na tyle niebezpieczne, że np. w nocy komputer przestanie rejestrować a my zostaniemy bez możliwości obejrzenia materiału z tego czasu.
Dlaczego warto kupić rejestrator?
Kamery posiadające własne karty pamięci są bardzo fajne, ale zgrywanie obrazu na dysk jest kolejną czynnością, którą musi się ktoś zająć, a pojemność kart nie jest duża. Więc taki zabieg będzie trzeba robić rutynowo.
Komputer użyty, jako rejestrator do kamer IP jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli jest to monitoring domowy lub malutka firma. Niestety dane z kamer będą zajmowały miejsce na dysku a rozbudowa całego systemu jest utrudniona.
Dlatego bardziej niezawodnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w rejestrator, który posiada oprogramowanie zaprojektowane wyłącznie do jednego celu. Nie musimy się wtedy martwić czy dany program nam zadziała.
Podsumowując, warto zainwestować w dobry rejestrator do kamer, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozbudowy systemu, co w przypadku awarii sieci elektrycznej lub samego komputera? Naszym zdaniem warto odizolować monitoring domowy od komputera.