page-img

Jak działa monitoring bezprzewodowy?

Kamery działające w tego typu monitoringu łączą się bezprzewodowo poprzez Wi-Fi z rejestratorem monitoringu. Rozwiązanie to posiada kilka sporych wad oraz kilka zalet. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim typie obiektu będziemy instalować nasze kamery i jak dużo ich będzie.

Zalety i wady bezprzewodowego monitoringu

Bezprzewodowy monitoring IP sprawdzi się głównie w mieszkaniach, w których nie ma potrzeby instalacji więcej niż dwóch kamer oraz właściciel posiada bardzo dobre i stabilne łącze internetowe. Większa ilość kamer mogłaby zbytnio obciążyć sieć w mieszkaniu.

Ilość bezprzewodowych kamer

Dlaczego tylko dwie kamery? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dwa urządzenia, które bez przerwy wysyłają obraz w rozdzielczości 1080p przez sieć Wi-Fi dość mocno obciąża łącze. Korzystanie później z tak obciążonego internetu może być problematyczne i niekomfortowe.

Jeżeli jednak posiadamy bardzo szybkie łącze i ogromne zasoby mocy, to problem może wystąpić z zasięgiem naszej sieci. Niejednokrotnie konieczna będzie wymiana routera a w skrajnych przypadkach wystąpi konieczność dokupienia drugiego lub zainwestowanie w wysokiej klasy access point, który wzmocni sygnał Wi-Fi.

Zasilanie kamer bezprzewodowych

Tutaj mamy do czynienia z bardzo dziwną sytuacją, w której sygnał z kamer wysyłany jest bezprzewodowo natomiast zasilanie kamery jest zrealizowanie za pomocą przewodu… Coś tu nie gra, jaki sens jest w bezprzewodowej transmisji wideo skoro i tak kamerę musimy zasilić kablem?

Na szczęście niektóre urządzenia posiadają akumulator, który jak deklaruje producent jest w stanie zasilać kamerę nawet przez 6 miesięcy.

Rozwiązanie wydaje się prawie idealne, ponieważ cena takiego urządzenie orbituje około 500 zł. Jest to koszt jednej kamery a za taką samą kwotę możemy kupić dwie przewodowe kamery do monitoringu IP, które są w stanie osiągnąć lepszą, jakość niż niejedna kamera Wi-Fi.

Co z sygnałem?

Kamery bezprzewodowe do monitoringu mogą mieć problem z zasięgiem na całym obiekcie. Wynika to z tego, że sygnał Wi-Fi może zostać skutecznie stłumiony między innymi przez stare budownictwo, ale to nie jest jedyna przeszkoda.

Wi-Fi to tak naprawdę fala radiowa, która rozprzestrzenia się po całym obiekcie. Niestety może ona zostać zakłócona nawet przez mikrofalówkę, co może przysporzyć wiele problemów. Jak już wcześniej pisaliśmy taki sygnał będzie trzeba wzmocnić innym urządzeniem by sygnał bez problemów docierał wszędzie.

Szukasz ekspertów w dziedzinie alarmów i monitoringu? Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie

Jaki monitoring wybrać?

W tym akapicie zastanowimy się, jaki monitoring wybrać do domu a jaki do firmy. Mimo iż wspomnieliśmy o różnicach i poniekąd napisaliśmy, jakie rozwiązanie lepiej sprawdza się w mieszkaniu to warto wspomnieć, że telewizja dozorowa nie jest tak prostym zagadnieniem.

Przede wszystkim budżet mocno ograniczy technologię, którą wybierzemy. Jeżeli nie mamy w planie przeznaczyć dużej ilości gotówki na kamery, to warto zainwestować w monitoring IP przewodowy. Jednak, jeśli mamy wystarczającą ilość gotówki, która nas nie ogranicza oraz szybki internet to można zainwestować w bezprzewodowe kamery do monitoringu.

Jeżeli jednak planujemy zaopatrzyć sporą powierzchnię w kamery, bez żadnych wątpliwości lepiej sprawdzą się przewodowe, ale nowoczesne kamery IP. Zapewniają o wiele lepszą jakość nagrania niż przestarzałe już kamery analogowe.