Komfort, który kiedyś był zarezerwowany tylko dla najbogatszych dziś stał się powszechny i na alarm domowy może sobie pozwolić większa część społeczeństwa. Niestety często modernizując alarmy klientów musimy poprawiać buble, które wykonała poprzednia firma. Komfort, który kiedyś był zarezerwowany tylko dla najbogatszych dziś stał się powszechny i na alarm domowy może sobie pozwolić większa część społeczeństwa. Niestety często modernizując alarmy klientów musimy poprawiać buble, które wykonała poprzednia firma.
Montaż alarmu
Przed przystąpienie do jakichkolwiek prac rozpoczynamy od szczegółowego audytu, dzięki któremu będziemy w stanie określić potrzeby klienta na przykład ilość czujek. Poza rozmową z klientem musimy również zobaczyć dom, którego będzie dotyczyła instalacja. Jest to istotna część przygotowań do montażu, ponieważ wpływa na cenę.
Nasi pracownicy okiem wykwalifikowanego instalatora dostrzegą każde newralgiczne miejsca, które mógł przypadkowo pominąć klient. Zawsze znajdą najlepsze rozwiązanie, tak aby spełnić Twoje oczekiwania.
Kiedy cały plan działania i termin instalacji jest ustalony zabieramy się za gromadzenie elementów i montujemy! Trasujemy przewody, instalujemy centrale, czujki, kontaktrony… i na samym końcu przechodzimy do najlepszej czynności związanej z alarmami, przechodzimy do konfiguracji.
Ten proces wymaga od montera sporej wiedzy nie tylko z działu elektroniki, ale również informatyki. Ktoś bez doświadczenia nie będzie w stanie szybko obsługiwać oprogramowania dostarczonego przez producenta, dlatego my wyciągamy do ciebie pomocną dłoń. Każda z czujek powinna zostać nazwana inaczej oraz reagować w odpowiedni sposób.
Ostatnim podpunktem na liście „alarm domowy” jest testowanie systemu. Sprawdzenie czy czujki reagują w każdych warunkach i konsultacja z klientem dotycząca hasła.
Czujki alarmowe
Co tak naprawdę kryje się pod słowem „czujka”? Potocznie mówi się tak na czujki ruchu pir, ale system alarmowy do domu powinien zawierać więcej istotnych elementów, które przekażą wiadomość do centrali, że coś jest nie tak.
Czujki ruchu
Zacznijmy może od najbardziej rozpoznawalnych czujek ruchu. Najczęściej spotykane to czujki pir wykrywające zmianę promieniowania podczerwonego w pomieszczeniu. Istnieją również czujki emitujące mikrofale, które po odbiciu się od intruza w pomieszczeniu zmieniają swoją długość i to powoduje wywołanie alarmu.
Niektóre firmy produkują czujki dualne w celu podniesienia poziomu ochrony. Czujki ruchu nie mogą być montowane naprzeciwko okien ani kaloryferów. Jak więc uchronić się przed atakami od strony okna? To bardzo proste, można zastosować aktywne bariery podczerwieni, które składają się z nadajnika emitującego wiązkę podczerwoną oraz odbiornika, który odbiera tą wiązkę. Przerwanie połączenia kończy się wywołaniem alarmu.
Szukasz ekspertów w dziedzinie alarmów i monitoringu? Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie
Czujki kontaktronowe
Jest rozwiązanie o wiele prostsze, czujnik kontaktronowy. Nie wykorzystujemy tutaj promieniowania ani mikrofal tylko magnetyzm. Potocznie nazywany jest również czujnikiem otwarcia, bo najczęściej zabezpiecza się nim okna i drzwi. Otwarcie okna powoduje przerwanie lub zamknięcie obwodu (w zależności od konfiguracji), co skutkuje wywołaniem alarmu.
Czujka zbicia szyby
Kolejna na liście jest czujka zbicia szyby, zasada jej działania polega wychwyceniu dźwięku zbitej szyby. Czujka powinna być zamontowana tak, aby mikrofon był skierowany w stronę szyby. Należy pamiętać, że firanki i wszelkiego typu zasłony bardzo skutecznie tłumią dźwięk.
Czujnik zalania
Tego typu czujka jest stosowana w miejscach, w których występuje ryzyko zalania. Często klienci zapominają, że poza łazienkom istnieją inne miejsca, w których dochodzi do zalania, są to na przykład kotłownie. Czujnik po wykryciu wody natychmiast wysyła sygnał do centrali alarmowej, aby zawiadomić cię wiadomością SMS.
Czujnik gazu i czujka przeciwpożarowa
Postanowiliśmy opisać te dwie czujki w jednym podpunkcie, bo bardzo często w domach jednorodzinnych montowane są razem. Czujki przeciwpożarowe posiadają otwory, do których dostaje się powietrze. Specjalny czujnik znajdujący się w środku bada czy nie jest to przypadkiem dym. Jeżeli tak się stanie to wysyła informacje do centrali alarmowej. Czujnik gazu działa bardzo podobnie do tego informującego o pożarze, bada powietrze i jeżeli jest to szkodliwy gaz wywołuje alarm.
Zaufaj specjalistom!
Alarm domowy to w dzisiejszych czasach niemal standard. Jeśli chcemy uchronić się przed włamaniem, to powinniśmy zainwestować w taki system.
Jeśli zdecydujesz się na instalacje alarmu w swoim domu i mieszkasz na południu śląska to koniecznie skontaktuj się z nami.